Jak si vybrat pevný disk

Jak si vybrat pevný disk

Pevný disk je jedna z důležitých součástí, vašeho počítače odvíjí se od něho rychlost startu systému a kapacita, kterou bude váš počítač disponovat. Při výběru pevného disku je třeba se řídit, základními 5 parametery, které blíže popíši níže.

Parametry:

Kapacita:

Kapacita udává, kolik dat se vejde na váš disk. V dnešní době je standardem kupovat pevné disky s kapacitou 1TB a více.

Pozor musíte brát v potaz, že kapacita udávaná výrobci je nepřesná. Výrobci píší kapacitu v převodech po 1000, ale správně jsou převody 1024, takže počítejte že 1TB disk bude mít k dispozici okolo 930GB více o této problematice v tomto článku ZDE.

Velikost:

Velikost vezmu pouze okrajově, udává se v palcích a standardní velikost pevného disku pro PC je 3,5″ palců. U Notebooku je to menší verze většinou 2,5″palců.

Otáčky:

Velice důležitý parametr udávající rychlost disku.  Otáčky se udávají v RPM neboli počet otáček za minutu. Můžete se nejčastěji setkat s hodnotami 7200 a 5400RPM. Jsou i disky s 10 000RPM, ale jejich cena je dvojnásobná oproti diskům s RPM mezi 5400- 7200RPM.

Doporučuji disky s 7200RPM

Rozhraní:

Rozhraní je asi jediný parametr, kde si nemůžete moc vybírat. Rozhraní máte dané základní deskou vašeho počítače. V dnešní době mají nejčastěji disky rozhraní SATA, neboli Serial ATA.  Důležité je, ale vědět jaké verze například jestli verze 2, nebo 3.

Potřebné informace k základní desce naleznete na stránkách výrobce.

Vyrovnávací paměť:

Vyrovnávací paměť, neboli cache paměť, její velikost je velice důležitá, čím větší tím lépe, poněvadž vyvažuje rychlost zákoně pomalejšího mechanického disku nad sběrnicí, která je vždy rychlejší. Umožňuje uchovávat data, než je stihne zpracovat pomalejší disk. Dnes jsou nejčastěji používaní velikosti 32 a 64MB.

Můžete zanechat odpověď, or trackback z vašich vlastních stránek.

Zanechat Komentář

Musíte být přihlášeni abyste mohli psát komentáře.

Powered by WordPress | Get Cheap or Free T-MobileCell Phones Online. | Thanks to Best Savings Accounts, Credit Cards and Reverse lookup