3+3 důvody, proč byste si (ne)měli vytvořit web svépomocí

3+3 důvody, proč byste si (ne)měli vytvořit web svépomocí

Prvním důležitým krokem na cestě k webovým stránkám je rozhodnutí, jestli se o jejich vytvoření postaráte sami, nebo vše zadáte specialistům. Láká vás více představa nižších nákladů a zapojení vlastní energie než úhrada tučných faktur profíkům? Přitom ale pořád „přešlapujete na místě“ a nedokážete určit, co bude ideální varianta? Po přečtení tohoto článku budete mít jasno.

Připravili jsme přehled hlavních důvodů, proč si web postavit svépomocí. Nebo naopak – proč se do toho nepouštět. Dozvíte se tak o výhodách a nevýhodách samostatného postupu a budete tak moci zvolit nejlepší řešení pro své podnikání.

Pro koho se „vlastnoruční“ výroba webovek hodí?

Ještě než se ale vrhneme na jednotlivé (proti)argumenty, podíváme se na to, pro koho je tvorba webu svépomocí vhodná. Zpravidla tento způsob pořízení www stránek nejvíce oceňují a využívají:

 • freelanceři a živnostníci,
 • menší firmy a lokální podniky,
 • malé e-shopy,
 • školy a vzdělávací agentury,
 • startupy.

Obecně jde tedy o experty a týmy, kteří nemají dostatečný rozpočet pro web na míru. Nebo ho mají, ale investice by pro ně vzhledem k povaze a cílům zamýšlených stránek nebyla vůbec relevantní.

Z uvedených informací vyplývá, že při uvažování o vytvoření webovek byste měli brát v potaz jak finanční náročnost, tak své byznysové ambice. Pokud plánujete rozsáhlý portál se specifickými funkcemi a předpokládáte strmý růst, pak se neobejdete bez programátora a webdesignéra. A metoda „udělej si sám“ tak nebude představovat adekvátní možnost.

Tvorba webu

Proč zvolit tvorbu webu svépomocí aneb výhody

 • Ušetříte peníze – cena je mnohonásobně nižší než u výroby stránek odborníky. Jak moc? To nastíníme o pár odstavců níže.
 • Nemusíte nikoho shánět a uhánět kvůli úpravám – když potřebujete změnit či přidat obsah, uděláte to třeba okamžitě. Nečeká vás žádné domlouvání a vysvětlování zadání ani kontrolování výsledku.
 • Získáte nové dovednosti – jednoznačně si rozšíříte obzory. Nejen při samotném vytváření webovek, ale i eventuálním řešením nedostatků. Takže spojíte užitečné s užitečným. Vyrobíte si online prezentaci a podpoříte svůj rozvoj.

Proč nezvolit tvorbu web svépomocí aneb nevýhody

 • Potřebujete mít čas a chuť – na budování stránek si samozřejmě musíte najít dostatek času. Takže „ukousnete“ z pracovního či volného času. A bude to chtít i trochu odhodlání, abyste dali dohromady vynikající webové „dílo“.
 • Funkce jsou limitované – počítejte s tím, že žádný předpřipravený nástroj či šablona, co využijete, vám neposkytne variabilitu jako práce programátora. Takže náročné nebo méně obvyklé funkcionality je potřeba stejně řešit následným doprogramováním a implementací.
 • Musíte se zabývat případným řešením chyb – když se něco pokazí a web „nejede“, leží veškerá odpovědnost za zprovoznění na vás. Ať už to znamená zavolání na technickou podporu nebo nastudování potřebných informací, bere to čas a energii.
responsní web

Kolik to stojí

A teď už jsme se dostali k tématu peněz. Na kolik vás tedy vyjde web, když si ho budete dělat sami? Podívejte se na pár příkladů:

Stránky postavené na WordPressu

Zakoupíte doménu za cca 150 Kč s koncovkou .cz a webhosting za cca 300 Kč. To jsou základní roční náklady.

Musíte ale vědět, jak redakční systém nainstalovat a jak s ním správně pracovat. Případná rozšíření vyřešíte přes pluginy, které v bezplatných verzích nebývají až tak spolehlivé. A placené výrazně zvednou cenu za web. Jako laik navíc nikdy zcela nezajistíte potřebnou funkčnost a bezpečnoststránek.

Tuto možnost doporučujeme spíše pokročilým uživatelům, kteří se orientují v problematice tvorby webů, zabezpečení a SEO optimalizace.

Stránky postavené pomocí specializovaného online nástroje

Dle vybavenosti se finanční náročnost pohybuje od cca 4 000 Kč za rok. K používání a vytvoření profesionálního webu vám vystačí běžná znalost práce s internetem nebo kancelářským programem.

Ovládání je většinou snadné a intuitivní. I poměrně složité úkony obstaráte na pár kliknutí (sestavení menu, umístění obsahového magnetu či krásné fotogalerie apod).

Tato možnost se hodí pro kohokoli, kdo si chce během pár hodin vybudovat webovky, co vypadají a fungují jako ty od profesionálů. Příkladem nástroje, díky kterému si můžete vytvořit profi web bez jakéhokoliv programování, je český MioWeb.

Úplný závěr věnujeme webům zdarma bez vlastní domény. Pokud to se svou prezentací na internetu myslíte vážně, rychle na toto řešení zapomeňte. Výsledek nebude působit důvěryhodným dojmem, a tak může napáchat více škody než užitku.

Můžete přeskočit na konec a zanechat odpověď. Ping není v současnosti povolena.

Zanechat Komentář

Musíte být přihlášeni abyste mohli psát komentáře.

Powered by WordPress | Get Cheap or Free T-MobileCell Phones Online. | Thanks to Best Savings Accounts, Credit Cards and Reverse lookup