Čárové kódy

Čárové kódy

S čárovými kódy se setkáváme každý den. Například v supermarketech  na obalech s potravinami. Jedná se o jeden z mnoha způsobů jejich využití. Zajímavé využití nabízejí především ve firemním odvětví s logistikou zboží, což se dozvíte v tomto článku. Nejdříve trocha historie, která nikdy neuškodí.  Vynálezcem této technologie identifikace je Američan Norman Joseph Woodland, který v roce 1959 získal patent na tuto technologii. Bohužel v té době ještě neexistovalo zařízení, které by dokázalo správně informace z kódu přečíst a zobrazit. To se změnilo v roce 1974, kdy se objevila první „vlaštovka“ v komerční sféře  na obalech žvýkaček Wrigley’s. V dnešní době existuje přes 200 různých standardů  v 1D a 2D.

Tip: V anglickém jazyce je naleznete pod slovem “barcodes“, ve slovenštině “čiarové kódy“.

Nejznámější 1D standardy:

  • EAN-  pro spotřební zboží, knihy atd.
  • SSCC – pro logistické jednotky (například palety)

Nejznámější 2D verze je QR  kód, který dokáže rozpoznat každý chytrý telefon pomocí kamery a příslušné aplikace. Používá se například na etiketách lahví, jako odkaz na stránky výrobce. Zároveň nalezl zajímavé využití v kulturních a historických místech, kde se vám po oskenování zobrazí historické informace o daném území.

Existují speciální laserové čtečky (slovensky čítačky čiarových kódov) pro přečtení informací z čárového kódu. Moderní verze umí pracovat v online a offline módu, dle dostupnosti Wi-Fi sítě. V případě online módu nejsou načtené informace ukládány do zařízení, jsou pouze zobrazeny a přeneseny na internet. V offline módu se ukládají do paměťového média terminálu.

Zajímavost: V roce 2016 se v moskevských hřbitovech na náhrobcích slavných osob objeví QR kódy, které budou odkazovat na stránku o dané osobnosti na Wikipedii.

Firemní využití:

  • Identifikace zboží na skladě. V dnešní době je důležité, aby eshop disponoval vlastním skladem. Vzbuzuje u zákazníka pocit spolehlivosti obchodu. Zároveň pro eshop má mnoho výhod v logistice a rychlosti dodání zboží zákazníkovi. Dovedete si představit, že orientace v obřích skladech narvaných zbožím především v nyní v prosinci je složitá, pokud nemáte krabice se zbožím opatřené čárovým kódem v klasické podobě, či QR. Zaměstnanec skladu se z něj dozví všechny informace o zboží během vteřiny.
  • Zjednodušení inventury. Skrze čárový kod lze načíst všechny data o uskladněném zboží do systému. Není nutné zdlouhavě informace vypisovat ručně.

Pokud vás tento článek zaujal a plánujete vyzkoušet nasadit čárové kódy do vašeho podnikání. Doporučuji využít služeb profesionálů, kvůli přehlednosti, kvalitě, garanci správnosti údajů, atd. Například na Slovensku společnost AMI Plus, s.r.o. je předním systémovým integrátorem a dodavatelem ekonomických informačních systémů. Navíc je certifikovaný partner společnosti Asseco Solutions.

Můžete přeskočit na konec a zanechat odpověď. Ping není v současnosti povolena.

Zanechat Komentář

Musíte být přihlášeni abyste mohli psát komentáře.

Powered by WordPress | Get Cheap or Free T-MobileCell Phones Online. | Thanks to Best Savings Accounts, Credit Cards and Reverse lookup